Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország
  2023-09-28 22:15:12, csütörtök
 
 







SZÉP VAGY, GYÖNYÖRŰ VAGY, MAGYARORSZÁG


A Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország című dal az 1920-ban, a Vincze Zsigmond (zene) és Kulinyi Ernő (szöveg) által írt Hamburgi menyasszony című operett egyik dalbetétje. A darab nem is keltett volna akkora érdeklődést, ha nem lett volna benne a Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország című dal, amely ezt követően a kor leghazafiasabb dalai közé számított. Később, a nyilas korszakban zsidó származású szerzői miatt, a háborút követően pedig ,,nacionalista" tartalma miatt nem játszották, és csak a rendszerváltást követően vált ismét szabadon hallgathatóvá Magyarországon.

A dallamot Bartók Béla a Concerto Intermezzo interrotto tételében erősen stilizált formában feldolgozta. A Bartók-feldolgozás értelmezései azonban nem egyértelműek, Annegret Fauser úgy gondolja, hogy a feldolgozás a háborús időkre és a német szövetségre tett utalás, míg Stachó László a kérdést nem kívánja eldönteni, de felveti, hogy az operett stílust nem szerető Bartók vélhetően nem honvágyból illesztette be darabjába a dalt.


Eredeti szöveg

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország

Hol szőke sellő, lenge szellő, játszik a Tiszán,
Ott él egy nép, legendák népe, ott az én hazám.
Az ősi Kárpát őrzi álmát, hű Csaba vezér,
Ki csillagoknak égi útján vissza-visszatér.

Hogy jön, szívünk várva várja!
S, hogy felzeng a trombitája!

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország,
Gyönyörűbb, mint a nagyvilág!
Ha zeng a zeneszó, látom ragyogó, szép orcád.
Táltos paripákon tovaszállunk, haza hí´ fű, fa, lomb, virág!
Úgy sír a hegedű, vár egy gyönyörű szép ország!

Ott dalos ajkú mind a lány, mert dal terem a fán,
És délibábos tündérkastély leng a vén Tiszán.
A rónaságon hét határon száll, repül a szél;
Huszárok kedve éri csak be, hogyha szárnyra kél.

Ahogy zeng a trombitájuk,
Nincs tán hét világon párjuk

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország,
Gyönyörűbb, mint a nagyvilág!
Ha zeng a zeneszó, látom ragyogó, szép orcád.
Táltos paripákon odaszállunk, haza hí´ fű, fa, lomb, virág!
Úgy sír a hegedű, vár egy gyönyörű szép ország!


Előadói


Kalmár Pál (legismertebb)

Link



Máté Ottila

Link



Mága Zoltán

Link



Kárpátia zenekar

Link



László Attila

Link



Vesztergám Miklós

Link



Karády Katalin

Link



Hungarian Patriotic Anthem

Link



Eredeti

Link



A "HAMBURGI MENYASSZONY" CíMŰ OPERETTBŐL

Link



A Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország című dalt mindenki ismeri, előadta Kalmár Pál, aki a Szomorú vasárnapot vitte világsikerre, feldolgozta a nemzeti rockban utazó Kárpátia, sőt Bartók Béla is. Óriási diadalnak is nevezhetnénk a történetét, de valójában a világ egyik legpechesebb daláról van szó: a románok átíratták, a nyilasok betiltották, a kommunisták újra betiltották, és amióta elő szabad adni, azóta is sokan ferde szemmel néznek rá. Pedig csak egy ártatlan operettslágerről van szó.

Az 1910-es években az operettnek még tartott az ,,ezüst korszaka", újra felfedezte magának a közönség. Magyarországon rajongtak érte, sőt, talán azóta sem volt olyan jó könnyűzenei exportcikkünk, mint Kálmán Imre 1915-ös Csárdáskirálynője: először német nyelven mutatták be (Csárdásfürstin), csak egy évre rá jött ki a magyar verzió, aztán az orosz, az angol (The Gipsy Princess - ott így eladhatóbb volt), és mindenhol hatalmas sikerrel futott. A popzene persze akkor is pont olyan volt, mint most: a régebbi sztárok, az öregek és a magas művészetek kedvelői haragudtak rá, a nép viszont imádta. És azonnal megindult a stílus másolása, vagyis a magyar ,,egzotikum" keverése a nemzetközi trendekkel.

Az operett olyan volt akkoriban, mint később a nagylemez: egy csomó dal egymás után, amelyek között jó esetben akad legalább egy nagyon erős, ami aztán slágerré válik, és eladja az egész ,,albumot". Itt természetesen nem rádiós lejátszásokra és kislemezekre kell gondolni. Igaz, ebben az időben már megjelentek ezek a dalok olykor gramofonlemezeken is, de igazán nagy közönséget a kottakiadással lehetett elérni, s azzal, hogy a kávéházi muzsikusok felvették repertoárjukba a betétdalt.


EREDETI Kalmár Pál - Szép vagy Gyönyörű vagy Magyarország

Link



Vincze Zsigmond is ilyen könnyűzene-szerző volt. Próbálkozott ugyan komolyabb művekkel is, de egyetlen zenedrámája csúfosan megbukott az Operában, így visszatért a jól bevált recepthez. Mintha csak egy operettcím-generátorral nevezték volna el a darabjait: Tilos a csók (1909), Limonádé ezredes (1912), Léni néni (1914), A cigány grófné (1920), A hamburgi menyasszony (1922). A sort még lehetne folytatni, de érdemes megállni az utolsónál, ebben szerepel ugyanis betétdalként a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország. A darab szövegírója Kulinyi Ernő volt, jogász végzettségű újságíró, színikritikus, aki úgy mellékesen negyven operettlibrettót (szövegkönyvet) is legyártott életében.


Operettslágerből irredenta dal

A hamburgi menyasszony alapvetően nem volt irredenta, elég csak elolvasni, milyen szövegkörnyezetben hangzott el a híressé vált ének. Egyszerű viccelődésnek és romantikus ábrándozásnak tűnik, mint minden operett témája.


Szép vagy gyönyörű vagy Magyarország
Fotó: Napi történelmi forrás





Persze ha figyelembe vesszük, hogy ez 1922-ben csendült fel először, nem csodálkozhatunk a hatásán. Amikor még mindenkit az ország szétszakítása sokkolt, nem lehetett mást hallani ebbe a dalba, mint a teljes Magyarország utáni vágyat. Szépségével amúgy is kitűnt a szánt szándékkal irredentának írt dalok közül, na meg azzal is, hogy nem csak kesergett. A dallama édes-bús ugyan, de ahhoz pozitív szöveg társult. Annak ellenére, hogy eredetileg nem az aktuális eseményekről szólt - vagy talán épp ezért -, kifejezetten reményt keltő volt.

Viszonylag hamar önálló életre kelt, és az operettől függetlenül is széles körben játszott dal lett. Persze azért A hamburgi menyasszony se ment rosszul: az akkor még 3300 férőhelyes Erkel Színházban (amit akkoriban épp Városi Színháznak hívtak) 91 telt házas előadást ért meg.

A dal, amit oly sokan utáltak valamiért

Azon, hogy a románoknál nagyon gyorsan cenzúrázták a dalt, nincs mit csodálkozni. Természetesen ők is belehallották azt, amit mindenki: ez az ének a megszállt országrészekről (is) szól. Végül egy kicsi, de annál fontosabb módosítással lehetett előadni Erdélyben:

Szép vagy, gyönyörű vagy, Meseország

Idehaza egy darabig csak a műfaj miatt fanyalogtak sokan, azok, akik amúgy sem rajongtak az operettekért. Kodály Zoltán például állítólag rosszallását fejezte ki, hogy Palló Imre, a nagynevű operaénekes, akit ő a ,,magyar népdalok mesterdalnokának" tartott, miért énekel ilyeneket.

Hatalmas fejtörést okoz a zenetörténészeknek, hogy vajon mit gondolt Bartók Béla a műről. Ő ugyanis életművének egyik legfontosabb darabjában, az 1943-ban komponált Concertóban idézi a Szép vagy gyönyörű vagy Magyarországot. Az alábbi videón 1:15-től hallható a dallamrészlet:


Béla Bartók: Concerto, 4th Movement - Intermezzo Interrotto - Tibor Bogányi - Pannon Philharmonic

Link



Bartók ekkor már nem bírta az egyre nyomasztóbb politikai légkört, és elhagyta az országot. Ezt a művét már az Egyesült Államokban írta a Bostoni Filharmonikusoknak. Az általános vélekedés az, hogy ezzel a dallammal a honvágyát fejezte ki. Ami persze kicsit furcsa, hiszen a népdalgyűjtő, modern zeneszerző soha nem volt oda az operettekért. Vannak vélemények, amelyek szerint azt mutatja be, hogyan tesz tönkre az ideológia egy ártatlan, szép dallamot, a Kádár-rendszerben pedig azt tanították, hogy a fasizálódó Magyarországot szimbolizálja a dal. Mások szerint Bartók görbe tükröt tart azzal, hogy román kolindák ritmusvilágával párosítja az irredenta motívumot. Bárhogy is, nagyon erős szimbólum lett.

Főleg úgy, hogy 1944-ben - abban az évben, amikor a Concertót bemutatták Amerikában - az addig országszerte népszerű és sokat játszott dalt betiltották.

Az oka: a mű mindkét alkotója zsidó volt.

Vincze Zsigmond ezt már nem érhette meg, 1935-ben meghalt. Kulinyi Ernő sem élte túl sokkal: még az év októberében internálták, 1945. február 2-án halt meg Bruck an der Leithában.

Kevés olyan dolog van, amit a nyilasok tiltottak be, és a kommunisták sem engedtek játszani. A Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország azonban ezek közé tartozott. Az ok természetesen az irredenta jelentés volt, amiről szinte beszélni is tilos volt, nemhogy dalokat énekelni róla. Még ártatlan operettslágereket sem.

A rendszerváltással ugyan újra szabaddá vált a dal, de a helyét azóta se találta meg. Valahogy besüppedt a katonadalok és irredenta kesergők közé, időnként magyarnóta-estek repertoárjában bukkan fel. Egyesek gyanúsan jobboldali, abszurd módon már-már nyilas dalnak vélik, mások szent áhítattal tekintenek rá, mint egy himnuszra. Persze nézzük a jó oldalát. Van-e bármi más mű, ami ilyen szépen kifejezné a nemzeti egységet, amit ugyanolyan természetességgel idéznek fajvédő pólókon és a Zsidó Nyári Fesztiválon?


Link









 
 
0 komment , kategória:  Zene, zene, zene...  
Címkék: operettlibrettót, operettslágerből, operettslágerről, mesterdalnokának, csodálkozhatunk, ritmusvilágával, országrészekről, rendszerváltást, leghazafiasabb, repertoárjukba, kottakiadással, csárdásfürstin, magyarországon, repertoárjában, magyarországot, tündérkastély, viccelődésnek, lejátszásokra, exportcikkünk, ábrándozásnak, hallgathatóvá, természetesen, színikritikus, szövegkönyvet, belehallották, szimbolizálja, dallamrészlet, szétszakítása, magyarország, tovaszállunk, legismertebb, világsikerre, operettekért, csillagoknak, nacionalista, országszerte, nyilas korszakban, háborút követően, rendszerváltást követően, dallamot Bartók, háborús időkre, német szövetségre, operett stílust, gyönyörű szép, nemzeti rockban, világ egyik, románok átíratták, nyilasok betiltották, kommunisták újra, ártatlan operettslágerről, 1910-es években, magyar verzió, SZÉP VAGY, GYÖNYÖRŰ VAGY, Vincze Zsigmond, Kulinyi Ernő, Bartók Béla, Concerto Intermezzo, Annegret Fauser, Stachó László, Kalmár Pál, Máté Ottila, Mága Zoltán, László Attila, Vesztergám Miklós, Karády Katalin, Hungarian Patriotic Anthem, HAMBURGI MENYASSZONY, CíMŰ OPERETTBŐL, Kálmán Imre, Gipsy Princess, EREDETI Kalmár Pál, Erkel Színházban, Városi Színháznak, Kodály Zoltán, Palló Imre, Béla Bartók, Intermezzo Interrotto, Tibor Bogányi, Pannon Philharmonic, Egyesült Államokban, Bostoni Filharmonikusoknak, Zsidó Nyári Fesztiválon,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Beney Zsuzsa - Tavasz  Gárdonyi Géza - Április végén  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Emlék  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Aki a sorsa útján jár, gyakran...  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Pocsai Piroska - NE SIESS!  Ez a jó az alvásban.  Mindenünk, amink van, amit sze...  Sokkal bölcsebb a természet,  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Föld napja április 22  képre írva  Facebookon kaptam Krisztinától  Jó éjt  Facebookon kaptam  Ünnepelj csak  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Gizike bar...  Beney Zsuzsa - Tavasz  Aki a sorsa útján jár, gyakran...  A föld szépségéért  Emberként automatikusan értéke...  Életművészet  Facebookon kaptam  Föld napja április 22  képre írva  A boldogság ült a világvégén  Jó éjszakát  próbáljuk ki az őszinteséget  Facebookon kaptam  A Föld napja  Miért nem menti meg Jézus...  Föld napja április 22  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Irgalom és ítélet  Facebookon kaptam  Jékely Zoltán: Szent György-k...  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Bella István: Zsoltár  Jó éjszakát  Próbálkozni kell ahhoz,  Facebookon kaptam  Aki szeret, annak senki sem id...  Facebookon kaptam  Beney Zsuzsa - Sirató  Facebookon kaptam  Szent György napi hiedelmek, s...  Facebookon kaptam  Bizonyos kulturális szint nélk...  Facebookon kaptam  Önmagaddal nem lehetsz elégede...  802 esztendeje, 1222. április ...  Szép estét kedves látogatóimna...  Életművészet  Rögtön puha Mézes Krémes  Föld napja április 22  Facebookon kaptam  Vannak arcok  Facebookon kaptam  A keserű igazság  Mindenünk, amink van, amit sze...  Jó éjszakát  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Vannak arcok  Facebookon kaptam  Nagyon furcsa szeretni valakit...  Föld napja április 22  Facebookon kaptam  Aki szeret, annak senki sem id...  Ébredj  Facebookon kaptam  Búzaszentelés  Beney Zsuzsa  Egyik kedvenc festőm Fernando ...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Ez a jó az alvásban.  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Egyik kedvenc festőm Fernando ...  Miért nem menti meg Jézus...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 25  Az embernek a társa: hiányzik.  Kamarás Klára : Leszünk-e...?  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam 
Bejegyzés Címkék
nyilas korszakban, háborút követően, rendszerváltást követően, dallamot Bartók, háborús időkre, német szövetségre, operett stílust, gyönyörű szép, nemzeti rockban, világ egyik, románok átíratták, nyilasok betiltották, kommunisták újra, ártatlan operettslágerről, 1910-es években, magyar verzió, popzene persze, régebbi sztárok, magas művészetek, stílus másolása, magyar &#8222, nemzetközi trendekkel, operett olyan, nagyon erős, egész &#8222, dalok olykor, kottakiadással lehetett, kávéházi muzsikusok, cigány grófné, hamburgi menyasszony, darab szövegírója, híressé vált, ország szétszakítása, teljes Magyarország, szánt szándékkal, dallama édes-bús, aktuális eseményekről, operettől függetlenül, románoknál nagyon, megszállt országrészekről, darabig csak, műfaj miatt, nagynevű operaénekes, 1943-ban komponált, alábbi videón, egyre nyomasztóbb, általános vélekedés, honvágyát fejezte, fasizálódó Magyarországot, irredenta motívumot, addig országszerte, nyilasok tiltottak, irredenta jelentés, rendszerváltással ugyan, helyét azóta, nemzeti egységet, operettlibrettót, operettslágerből, operettslágerről, mesterdalnokának, csodálkozhatunk, ritmusvilágával, országrészekről, rendszerváltást, leghazafiasabb, repertoárjukba, kottakiadással, csárdásfürstin, magyarországon, repertoárjában, magyarországot, tündérkastély, viccelődésnek, lejátszásokra, exportcikkünk, ábrándozásnak, hallgathatóvá, természetesen, színikritikus, szövegkönyvet, belehallották, szimbolizálja, dallamrészlet, szétszakítása, magyarország, tovaszállunk, legismertebb, világsikerre, operettekért, csillagoknak, nacionalista, országszerte, értelmezései, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 14 db bejegyzés
e év: 84 db bejegyzés
Összes: 4845 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 5459
  • e Hét: 25278
  • e Hónap: 65099
  • e Év: 242974
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.